Ankieta

Co w serwisie nieplodnosc.pl wymaga poprawy?:

Newsletter
 • Czytano nas:
  6 227 282 razy;
 • Zarejestrowanych:
  701 użytkowników;
 • Online: 167 osoby
  (0 zalogowanych);

Przedwczesna menopauza

20-01-2011 - 13:30

Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet może być przedwczesna menopauza. Czym jest to schorzenie?

Przedwczesna menopauza (zwana też przedwczesnym zanikiem funkcji jajników lub niewydolnością jajników) to menopauza, w której ostatnia miesiączka pojawia się przed 40. rokiem życia kobiety. Dotyczy ona nieco poad 1 proc. kobiet i nie jest postrzegana jako menopauza naturalna.
Co powinno zaniepokoić? Fakt, że nie jest się w ciąży, a okres nie pojawia się co najmniej od czterech miesięcy. Trzeba wtedy zgłosić się do ginekologa (endokrynologa).

Badania
Diagnozowanie zaczynie się od badania krwi, pozwalającego sprawdzić poziom hormonów produkowanych przez jajniki (estrogeny, progesteron) i przysadkę mózgową (FSH – folikulostymuliny). Wartość FSH umożliwia ocenę, czy pęcherzyki dojrzewają normalnie i czy produkcja estrogenu jest prawidłowa.
Wśród testów znajdzie się też zapewne kontrola poziomu prolaktyny (PRL) oraz hormonów tarczycy (T3 – trójjodotyroniny i T4 – tyroksyny) i wydzielanego przez przysadkę TSH (tyreotropiny). Jeśli okaże się, że T3, T4, TSH i prolaktyna są w normie, natomiast poziom FSH jest znacznie podwyższony, a estrogenów zdecydowanie za mały, to najprawdopodobniej doszło do przedwczesnej menopauzy.

Leczenie
Kobietom, u których stwierdzono przedwczesną menopauzę, zazwyczaj podaje się estrogeny i progesteron. Dawki tych hormonów ustala lekarz. Z reguły podawane są te same leki, co w hormonalnej terapii zastępczej. W ten sposób często udaje się zatrzymać wygasanie czynności jajników, a owulacje i miesiączki powracają, przywracając szansę na zajście w ciążę. Kiedy jajniki z powrotem zaczynają wytwarzać estrogeny, stopniowo zmniejsza się dawkę hormonów, a u wielu pacjentek można je odstawić.

Skąd wcześniejsza menopauza?
Najczęściej przedwczesna menopauza jest skutkiem chorób autoagresywnych, w których układ odpornościowy działa wbrew naturze i niszczy tkanki własnego organizmu. Takie schorzenia to m.in.:

 • zapalenie tarczycy – poza brakiem okresu wiąże się często z przybieraniem na wadze, uczuciem zmęczenia i chłodu, nadmierną sennością i suchością skóry
 • reumatoidalne zapalenie stawów – odznacza się bólem i obrzękiem najpierw drobnych stawów dłoni czy stóp, potem też kolan, barków i łokci

Winne są nieraz także geny odpowiadające za rodzinną skłonność do zbyt wczesnego klimakterium. Czasami okres zanika u tych kobiet, które jako dorosłe zachorowały na świnkę, odrę lub inne choroby wirusowe, bowiem wywołujące je wirusy mogą uszkadzać jajniki.
Innymi powodami wczesnej menopauzy mogą być przebyta chemioterapia lub cukrzyca. Zdarza się też jednak, że powody przedwczesnej menopauzy są nieznane.

6 odpowiedzi

Portret użytkownika megishow
megishow napisane 4 lata 5 tygodni temu

jaka jest szansa na ciąże przy przedwczesnej menopauzie?

Portret użytkownika Danna
Danna napisane 4 lata 5 tygodni temu

Nie ma żadnych szans na ciążę. Menopauza ti wygaśniecie czynności jajników. Pozostaje tylko dawczyni komorek jajowych, adopcja zarodka lub adopcja dzieciątka.

Portret użytkownika Piotrek
Piotrek napisane 4 lata 5 tygodni temu

Ale przedwczesną menopauzę można spróbować leczyć. Niekiedy, w zależności od przyczyn, udaje się przywrócić funkcjonowanie jajników, a wtedy możliwa jest ciąża naturalna.

Portret użytkownika Anonim
Anonim napisane 4 lata 5 tygodni temu

Ciekawe , a jak chesz przeprowadzić tą "rewitalizację" jajników? Bisteron?:)

Portret użytkownika aia
aia napisane 3 lata 28 tygodni temu

czy w wieku 20 lat można mieć już menopauzę??

Portret użytkownika julka
julka napisane 3 lata 19 tygodni temu

[quote=aia]czy w wieku 20 lat można mieć już menopauzę??[/quote]
tak mozna

Zarejestruj się lub zaloguj aby móc dodawać komentarze.

Logowanie