Ankieta

Co w serwisie nieplodnosc.pl wymaga poprawy?:

Newsletter
 • Czytano nas:
  6 180 244 razy;
 • Zarejestrowanych:
  701 użytkowników;
 • Online: 165 osoby
  (0 zalogowanych);

Hiperstymulacja jajników (OHSS)

23-02-2011 - 09:20

Leczenie niepłodności wiąże się także z zagrożeniami dla zdrowia. Jednym z nich, szczególnie ważnym przy zapłodnieniu pozaustrojowym, jest hiperstymulacja jajników (OHSS). Na czym polega?

Kontrolowana hiperstymulacja jajników (COH – controlled ovarian hyperstymulation) jest zasadniczym etapem leczenia niepłodności technikami rozrodu wspomaganego. Ma ona na celu uzyskanie dojrzałych komórek jajowych o wysokim potencjale reprodukcyjnym.
Gdy jednak stymulacja wymyka się spod kontroli albo organizm pacjentki reaguje na lekarstwa w sposób trudny do przewidzenia, może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników (OHSS - ovarian hyperstimulation syndrome)
To schorzenie, które występuje bardzo rzadko, ale uważane jest za najcięższe powikłanie stymulacji jajeczkowania i jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu kobiety. Częstotliwość jego występowania waha się od 0,6 do 10 proc.

Występowanie
Hiperstymulacja jajników pojawia się w następstwie pobudzania owulacji przy użyciu różnych hormonalnych preparatów. Występuje najczęściej po zastosowaniu ludzkiej gonadotropiny (hCG) do pobudzenia owulacji w cyklu, w którym wzrost pęcherzyków jajnikowych był stymulowany preparatami gonadotropin, rzadziej cytrynianem klomifenu lub analogami GnRH.

Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka wystąpienia OHSS można zaliczyć:

 • wiek – OHSS występuje częściej u pacjentek poniżej 30 roku życia
 • masa ciała (BMI) – zauważono częstsze występowanie OHSS u kobiet o niskiej masie ciała
 • zaburzenia miesiączkowania – u kobiet z takimi zaburzeniami, a zwłaszcza z zespołem policystycznych jajników, znacznie częściej dochodzi do hiperstymulacji jajników
 • powtarzalność – pacjentki z OHSS częściej zapadają na to powikłanie po raz kolejny przy ponownej stymulacji ciąża – u kobiet, które przed stymulacją były już w ciąży, do OHSS dochodzi od 2 do 5 razy częściej
 • sposób stymulacji jajeczkowania – znacznie częściej dochodzi do OHSS przy stymulacji preparatami gonadotropin, niż przy stymulacji cytrynianem klomifenu

Objawy
Do głównych objawów można zaliczyć wzrost objętości jajników i uczucie napięcia w podbrzuszu. Mogą temu towarzyszyć bóle brzucha, nudności, wymioty, czasami biegunka. Objawy te wynikają ze znacznego powiększenia jajników oraz gromadzenia się płynu w jamach ciała.
W zaawansowanej postaci dochodzi do nagromadzenia bogatobiałkowego płynu wysiękowego w jamach otrzewnej, opłucnej i osierdziu, co powoduje powiększenie obwodu brzucha i narastające trudności w oddychaniu, często połączone z dusznością. Przesunięcie płynów do tych jam skutkuje zmniejszeniem objętości krążącej krwi z wszystkimi jej konsekwencjami, co w efekcie daje objawy bezpośredniego zagrożenia życia pacjentki.

Leczenie
Postępowanie terapeutyczne w zespole hiperstymulacji jajników o łagodnym przebiegu polega na leczeniu zachowawczym. Przebieg kliniczny w tym wypadku ma charakter samoograniczający. Jest to związane z samoistnym spadkiem stężenia hCG w surowicy, który występuje po około 7 dniach u kobiety nieciężarnej i po 10-20 dniach u ciężarnej.

 • w przypadku łagodnej postaci OHSS objawy ustępują wraz z początkiem krwawienia miesięcznego.
 • postaci umiarkowana i ciężka wymagają hospitalizacji, podczas której decyzje terapeutyczne powinien podejmować zespół specjalistów: ginekolog, anestezjolog i hematolog.

Uwaga!
Jeśli jesteś leczona z powodu niepłodności wymienionymi wyżej preparatami, a pojawiły się silne bóle brzucha, osłabienie, uczucie duszności, zwiększył się obwód brzucha, a dodatkowo masz uczucie kołatania serca, koniecznie zgłoś się do lekarza. Należy wykonać badanie ultrasonograficzne oceniające wielkość jajników oraz obecność płynu w jamie otrzewnej. Wykonuje się też badania laboratoryjne oraz RTG klatki piersiowej.

Logowanie