Ankieta

Co w serwisie nieplodnosc.pl wymaga poprawy?:

Newsletter
  • Czytano nas:
    5 929 693 razy;
  • Zarejestrowanych:
    701 użytkowników;
  • Online: 184 osoby
    (0 zalogowanych);

Czy marihuana wpływa na płodność?

14-01-2011 - 13:08

Dziś marihuana jest najczęściej spożywanym i najpopularniejszym narkotykiem wśród młodzieży, ale nie tylko. Marihuana nie jest legalna w Polsce, a mimo to odsetek palących wśród młodych ludzi jest znaczny.

Mężczyźni, którzy często palą marihuanę mają znacząco mniej płynu w nasieniu, mniejszą ilość plemników, oraz plemniki zachowują sie nienaturalnie. Nowe badania przeprowadzone w Bufflo pokazały, że wszystko to może mieć wpływ na płodność. Badanie to oszacowuje wpływ palenia marihuany na zachowanie plemników porównując spermę osób często palących marihuanę ze spermą osób niepalących o potwierdzonej płodności. Marihuana zawiera THC (tetrahydrocannabinol), który jest w pierwszym rzędzie związkiem psychoaktywnym, podobnie jak inne cannabinoidy. Kluczowy jest fakt, że zmiany w spermie osób palących prowadzą do niepłodności. Nie wiadomo jednak jakie zmiany biochemiczne zachodzą w spermie, ale podejrzewa się zmiany w prędkościach plemników i omijanie naturalnych mechanizmów hamujących.

Praca opublikowana przez Burkmana mówi, że ludzkie plemniki zawierają receptory dla cannabinoidów. Dalsze badania dowiodły, że ekspozycja ludzkiej spermy na wysokie stężenia THC powoduje zmiany w składzie enzymów w plemnikach, w szczególności w akrosomie. Zauważono, że sperma wystawiona na działanie anandamide, normalny tor ruchu plemników jest zaburzony. Plemniki również mają upośledzone przyleganie do jaja przed zapłodnieniem.

W obecnym badaniu Burkman zbadał nasienie od 22 palaczy marihuany. Ochotnicy deklarowali palenie marihuany 14 razy w tygodniu średnio przez 5,1 roku. Grupą kontrolna było 59 mężczyzn o potwierdzonej płodności. Wszyscy badani nie mieli zbliżeń seksualnych przez dwa dni wcześniej. Próbki spermy były poddane badaniu objętości, liczby plemników, ruchliwości plemników, kształtu i budowy plemników. Plemniki również były poddane testom na hiperaktywność, czyli szybkie pływanie, które jest potrzebne plemnikom w pobliżu jaja. Wyniki pokazały, że u palaczy marihuany zarówno objętość ejakulatu i liczba plemników była mniejsza. Dowiedziono również, że plemniki palaczy marihuany zaczynały płynąć szybko za wcześnie, co może upośledzać płodność. Nie wiadomo jednak, czy po zaprzestaniu palenia marihuany płodność mężczyzn wróci do normy.

Źródło: poradnikmedyczny.pl

Logowanie